suvised lugemissoovitused

kui sa oled nagu mina, siis sinu lemmikosa lugemise juures on sisseelamine. tegelased hakkavad tunduma head sõbrad, nende kannatused (peaaegu) nagu oma kannatused, veedad tunde wikis raamatu tegevusaja ja -koha kohta lisa lugedes ja kui raamat saab läbi, oled esiti kurb, siis vaatad (võimalusel) sellest vändatud filmi või seriaali… ja siis hakkad algusest peale lugema. olgu, see viimane on liialdus, aga mitte alati (vt. harry potter). samuti saan aru, et kõik ei puhka suvel kaks kuud ja et kõigil ei ole võimalik (ega vajalik) suve jooksul ohtralt lugeda. küll aga mõtlesin anda soovitusi neile, kel aega on, aga 200 lehekülge tegelasi jääb napiks. pikemalt viivitamata: kümme epopöad, millega end suvel lõbustada.

1. j. k. rowlingi harry potteri saaga – kas ma pean end põhjendama? olen harry potteriga üles kasvanud ja tal on minu südames alati eriline koht. sedavõrd, et olen iga paari aasta takka ikka kõik seitse köidet läbi lugenud.

2. margaret mitchelli “tuulest viidud” – tädi on kirjutanud raamatu vastikust ärahellitatud plikast, kel pole ühtegi iseloomuomadust, mis ta armsaks teeks, ja ometi elad talle kaasa. midaaa? samuti on see suurepärane ameerika kodusõja ja sellele järgnenud jalule saamise kirjeldus ning siinsed kirjeldused lõunaosariikidest ja mustanahalistest ei ole kuidagi kooskõlas “onu tomi onnikese” nägemusega.

3. anton hansen tammsaare “tõde ja õigus” – kes keskkooli ajal I osa läbi luges, siis soovitan selle silmadega üle lasta, et tegelased meelde tuletada, ja siis ülejäänud osad ette võtta. need on muuseas apollo raamatupoes tasuta e-raamatutena leitavad.

4. john galsworthy “forsyte’ide saaga” – kui peredraama on sinu asi, siis arst kirjutab sulle välja selle sajandivahetuse suurbritannias toimuva loo. sellele järgneb samalt autorilt “kaasaegne komöödia”, kui esimesest kolmest raamatust peaks väheks jääma.

5. lev tolstoi “sõda ja rahu” – natuke ka vene klassikat. kui “anna karenina” meeldis, peaks ka see peale minema. tegevus toimub napoleoni sõdade taustal ja teemaks tulevad nii armastus kui spliin.

6. john steinbecki “vihakobarad” – jälle ameeriklaste kannatusi, seekord depressiooniaastatel keskläänt laastanud tolmutormide ajal ja tagajärjel. tõsiselt südantlõhestav, aga silmiavav lugu.

7. dante “jumalik komöödia” – kui 19.-21. sajand on end ammendanud, siis on paras aeg siirduda tagasi 13. sajandisse, kui dante pani kirja oma käigud põrgusse ja taevasse. ehk kui ridade vahelt loete, saate teada, mida ta selle tripi jaoks tarvitas.

8. mark twaini “tom sawyeri seiklused” ja “huckleberry finni seiklused” – tagasi 19. sajandi ameerikasse. tegu on küll kahe eraldiseisva teosega, aga neid on igati paslik koos lugeda. kui kõik ülalnimetatu on pea valutama pannud, siis tom sawyeriga seda muret ei teki.

9. gabriel garcia marquez “sada aastat üksildust” – minu kõigi aegade lemmikraamat lõuna-ameerika hämarate nurkade koloniseerimisest ja allakäigust ühe perekonna taustal. maagiline realism oma parimas, omas mahlas.

10. tove janssoni “muumitroll“, “ohtlik jaanipäev”, “sabatäht” ja “hilja novembris” – sest kellele ei meeldiks muumid ja nende elufilosoofia, kus harva tõmmeldakse ja enamasti saab teha seda, mida tahad? rohkem minu teada muumilugusid eesti keeles ilmunud ei ole, aga kui teate midagi, ärge hoidke vaka all.

mis teil suvel siis plaanis on ka? loete midagi? öelge mulle ka!

Advertisements

6 thoughts on “suvised lugemissoovitused

  1. sa linkisid seda muumiraamatut, kus minu meelest on üks lugu puudu (“võlukübar”). või no mitte et puudu, aga see on üldse vist ainult ühes eestikeelses “muumitrolli” nimega raamatus sees (1994. aasta Tammerraamatu oma vist) ja seega paljudel lugemata.

    mina plaanin suvel (ja üldse sel aastal) lugeda raamatu päevas, veel ei tea, milliseid:) aga saagade, sarjade ja nutikate lasteraamatute sõbrale soovitan seda: https://www.goodreads.com/series/47269-the-incorrigible-children-of-ashton-place

    ja minu eelmise suve suur leid, mis ka andis terve… maailma mu ellu juurde (ja palju tunde wikipedias): neil gaimani “sandmani” koomiksid. ohh, mis maiuspala!

    • paljudel, näiteks mul, tõepoolest lugemata. teen ära. neil gaimaniga olen ka väikses armusuhtes ja tõtt-öelda on “american gods” redigeerimata kujul ka paras epopöa. soovitused panen kõrva taha :)

    • mõtlesin ka nende peale, aga ei passinud siia panna midagi, mida ma üldse lugenud ei ole, ainult “randröövelt”

  2. Kui maagiline realism meeltmööda on, siis haara kindlasti haruki murakami järele. Näiteks tema “Kafka mererannas” on köitev . mind liigutas väga ka tema “norra mets”, kuigi see pole maagiline valid pigem kurb realism.. As, ja muidugi john fowlesi ” maag” on ka üks pönev teos selles zanris. No ja samuti on raske käest panna c. Ruiz zafoni ” Tuule varju”.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s